top of page

ЯК ВІДЗНАЧАЮТЬ НОВИЙ РІК У РІЗНИХ КРАЇНАХ

Новий рік, дійсно, чудове свято! І, звичайно ж, хочеться знати, як відзначають це чудове свято в різних куточках світу.



У Великобританії є оригінальні місця, де святкують Новий рік за старим стилем — 14 січня.

У долині Гваун, в Пембрукширі, існує невелике село зі старовинними вуличками і надзвичайно впертими жителями. Вся Великобританія вже давно перейшла на григоріанський календар, але мешканці цього зухвалого села наполегливо продовжують зустрічати Новий рік за старим стилем, дотримуючись традицій, що склалися ще до 1752 року.

Тому, в долині Гваун Новий рік настає 13 січня. Діти в це свято співають старовинні пісні на валлійській мов і і ходять по сусідах, збираючи солодощі та подарунки.

Головним зимовим святом у фінів вважається Різдво, яке святкують 25 грудня. А в новорічну ніч на батьківщині Діда Мороза люблять поворожити, звертаючись до містичних сил головного зимового церковного свята. Також, як і багатьом для нас, святе для кожного фіна – це щедре застілля з частуваннями і міцними напоями, серед яких неодмінно повинні бути сливовий кисіль і солодка рисова каша. І, до речі, фінський Дід зветься Йоулупуккі, що в перекладі означає «різдвяний козел».

Новий рік в Шотландії називається Хогмані, а святкування включає в себе факельні ходи, та взагалі розваги з вогнем. У пошані у шотландців з давніх часів щедре застілля і особливі традиційні страви: на новорічний сніданок подають вівсяні коржі, пудинг і особливий сорт сиру – кеббен, на обід і вечерю – вареного гусака або біфштекс, пиріг або яблука, запечені в тесті.

Як і в інших країнах, в Італії вважається, що відзначати Новий рік треба, позбавляючись від старого. Тому чимало італійців досі практикують середньовічний звичай, 31 грудня викидаючи з вікон непотрібні, старі і обридлі речі.

А от подарунки дітям і дорослим приносить зовсім не Дід Мороз, а літня леді — Фея Бефана. Вона прилітає на чарівній мітлі, відчиняє двері золотим ключиком і наповнює подарунками дитячі панчохи, спеціально підвішені біля каміна.

У Римі існує традиція в святкову ніч стрибати з моста в річку Тибр на щастя. А у Венеції є звичай цілуватися в новорічну ніч. Площа Святого Марка під бій годинника і гуркіт салютів рясніє сотнями парочок які цілуються.

Згідно з давньою іспанською традицією, кожна людина в новорічну ніч на удачу повинна з'їсти 12 виноградин – по одній з кожним ударом місцевих курантів. Інша місцева традиція – вдягати на торжество червону нижню білизну. І, так, традиція актуальна, як для жінок, так і для чоловіків. Вважається, що червоний притягує удачу в справах і фінансове благополуччя.

1 січня у Греції не тільки Новий рік, а й День пам'яті Святого Василя, покровителя малозабезпечених. Основна страва святкового столу — василопіта, пиріг з візерунками з тіста, ягід і горіхів. Усередині запікається монетка на щастя – кому випаде шматочок пирога з монеткою, той буде найщасливішим у новому році. Тому, грецькі діти чекають під Новий рік подарунків від святого Василя, а не від Санта-Клауса чи діда Мороза.

Настання Нового року в Японії святкують майже цілий місяць і відзначають за григоріанським календарем. Свято починається 25 грудня і триває майже місяць. Японці прикрашають оселю бамбуком, гілками сливи і ялинки — це символізує достаток, благополуччя і любов. Напередодні Нового року японець неодмінно відвідує храм і просить у богів щастя і здоров'я. Ще в Японії також прийнято святкувати в новому одязі, що гарантує здоров'я та удачу.

Китай зустрічає Новий рік в лютому, оскільки китайський новий рік – це свято весни. Його наступ визначають за фазами Місяця. І кожен рік присвячений одному з 12 тварин.

Свята обов'язково прикрашені великою кількістю червоного кольору в одязі, в прикрасах будинків і вулиць, і обов'язково має бути дуже шумно. Вибухи петард, гучні хлопавки, феєрверки — все це відлякує злих духів і залучає удачу.

Таїланд відзначає Новий рік (Сонгкран) 13 квітня, що знаменує зміну року по старовинному індійському астрологічному календарю і наступу сезону дощів.

Тайці пригощають буддійських ченців святковими стравами. Статуї Будди омивають водою з пелюстками троянд і жасмину. У ці дні складно залишитися сухим – люди з водяних пістолетів, з тазиків і шлангів обливають перехожих і проїжджаючих водою.

Жителі Анд традиційно зустрічають Новий рік в декілька містичному дусі – в останній тиждень старого року в великих містах проходять ярмарки, мета яких зовсім не покупки, а проведення всіляких обрядів, зустрічі з шаманами і ворожінням на майбутнє. Поширена практика — ворожіння на пиві і яєчних жовтках. Яйце розбивається в стакан з пінним напоєм, і з того що вийшло на малюнку відьма провіщає майбутнє. Не страшно, якщо прогноз підкачає — залити горе можна прямо ворожильною яєчно-пивною сумішшю.

142 перегляди

Comments


bottom of page